Co to jest ogród deszczowy?

Ogród deszczowy to forma aranżacji podwórka, która ma na celu gromadzenie, zatrzymywanie i wykorzystywanie wody z opadów deszczu. Projekty różnią się między sobą m.in. ze względu na ukształtowanie terenu. Deszczówkę pozyskuje się na różne sposoby do wielu typów zbiorników.

Trzeba przyznać, że ogrody deszczowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala na ekologiczne pozyskiwanie wody i zarządzenie nią w sposób korzystny dla środowiska. System retencji nie tylko jest bardzo funkcjonalny, ale i może wpisać się w estetykę aranżacji na zewnątrz.

Wady i zalety ogrodów deszczowych

Wiele osób decyduje się zbudować ogród deszczowy, ponieważ rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim pozwala gromadzić wodę deszczową, którą następnie wykorzystuje się do podlewania roślin. Nie trzeba marnować cieczy z wodociągu, co znacznie ogranicza wysokość rachunków.

W przypadku nadmiernych opadów system gromadzi zbędną wodę i zapobiega podtopieniom na posesji. Deszczówkę można wykorzystać w czasach suszy, co pozwala na efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi. Taki ogród sprzyja budowaniu bioróżnorodności.

Ogrody projektuje się w taki sposób, aby nie tylko gromadziły, ale i oczyszczały wodę. Dzięki temu sprawdza się ona idealnie do pielęgnacji nawet wymagających roślin i zapewnia im bezpieczeństwo. Podwórka w takim stylu to też nowoczesne, zaprojektowane z dbałością o szczegóły aranżacje, które pozwalają domownikom na relaks w ich ulubionym wydaniu.

Wadą takiego ogrodu może być jego cena początkowa. Innowacyjna aranżacja wiąże się z kosztami projektu, wykopu, zakupu roślin czy innych materiałów. Suma bywa wysoka szczególnie przy obszernych powierzchniach i dużych wymaganiach co do estetyki posesji.

Systemy w ogrodach deszczowych wymagają odpowiedniej powierzchni. Niekiedy miejskie ogródki przylegające do mieszkań na parterze mogą być zbyt małe, by stworzyć tam efektowną instalację. Trzeba mieć wystarczającą przestrzeń na instalację pojemników do nadmiaru wody.

Czy warto zbierać deszczówkę?

Zbieranie deszczówki ma wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarstw domowych. Warto zdecydować się na ogród deszczowy, ponieważ:

  • pozwala zmniejszyć zużycie wody z wodociągu;
  • umożliwia dbanie o roślinność;
  • ogranicza ryzyko podtopień i erozji gleby;
  • jest jednym ze sposobów działań na rzecz ochrony środowiska.

Aby stworzyć piękny i skuteczny ogród deszczowy, najlepiej sięgnąć po pomoc projektanta, a następnie zatrudnić fachowców do instalacji systemu. Wysoka jakość wykonania aranżacji wpływa na komfort korzystania z podwórka i jego efekt wizualny.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem